Egyetemi dolgozatokból
- Hajagos László: A projektoktatás bevezetése a testi nevelésbe (részlet)[1]
7. Óravázlat
Az óra anyaga:
1. társas, csoportos gúlák felépítése
2. egyensúlyozás járógolyón, görgőn
3. bevonulások, komplamentek
Az óra célja és feladatai:
1. A szervezet bemelegítésével felkészülni a megterhelésre. Társas gyakorlatok végrehajtási módjainak megismerése, variációs lehetőségek keresése.
2. A tanulótárs segítése a veszélyes eszközökön.
3. Az előadókészség fejlesztése.
Szükséges szerek, eszközök:
1. tornaszőnyegek
2. járógolyó
3. görgő, görgőlap
Időbeosztás:
· Rendtartó intézkedés 1 p.
· Célkitűzés megbeszélése 3 p.
· Bemelegítés 10 p.
· Gúlás gyakorlatok 15 p.
· Egyensúlygyakorlatok 10 p.
· Vonulások 5 p.
· Értékelés 1 p.
TARTALOM |
MÓDSZER |
1. Bevezető rész: 1.1 Rendtartó intézkedések · Sorakozó · Jelentés
1. 2 Célkitűzés, az óra céljainak és a végzendő feladatoknak rövid ismertetése
|
Utasítás: Osztály vigyázz! Igazodj! Jelentést kérek!
Közlés: A mai órán gúlaépítéseket fogunk gyakorolni. A már megismert gyakorlatokon kívül szeretném, ha ti is kitalálnátok különböző gúlákat. Kezdjetek bemelegítéssel!
|
2. Főrész: 2.1 Bemelegítés · Alakzatalakítás · Lassú futás
· Indiánszökdelés ellentétes kar és lábhúzással · Gimnasztikai gyakorlatok kétsoros vonalban kartávolságra egymástól
· Lazító gyakorlatok ülésben
2.2 Gúlagyakorlatok Tornaszőnyeg elhelyezése megfelelő módon kellő távolságra egymástól, hogy a csoportok ne zavarják egymás munkáját.
Székek elhelyezése a teremben
A súlypontáthelyezés összehangolása a legnehezebb ebben a gyakorlatban, fontos a megfontolt lassú összmunka a megfelelő testtartás elérése érdekében.
2.3 Egyensúlygyakorlatok
Görgők és görgőlapok elhelyezése a bordásfalak előtt megfelelő távolságra.
A görgőn állva (eleinte kézzel a bordásfalba kapaszkodva) állásokat, lassú leguggolásokat, negyed fordulatokat, a már ügyesebbek akár fél fordulatokat is végrehajthatnak. Sok gyakorlás után akár karikán átbújást is meg lehet csinálni. 2. 4 Kiállások, vonulások |
Utasítás: Futás körbe indul, indiánszökdelés, futás oldallépéssel, arccal kifelé és befelé. Járás karkörzéssel.
Hibajavítás: Figyeljetek a kartartásra, könyököt kinyújtani, követési távolságot tartani!
Utasítás: Álljatok föl gimnasztikához, kis terpeszállás, kar oldalsó középtartásban, láblendítés ellentétes karhoz, rajta!
Bemutatás: Figyeljétek, hogy csinálom, a törzsem nem fordul oldalra, vállaim és csípőm párhuzamosak, lábamat nyújtva lendítem. Próbáljátok meg!
Utasítás: 10 db négyütemű fekvőtámaszt kérek! A fekvőtámaszban a mellkas éri a talajt. Csináljatok 10 db guggolásból felugrást! Magasabbra! Elég, üljetek le a földre terpeszülésbe! Előrehajlás!
Hibajavítás: Nyújtsátok ki a térdet, lábfejet feszítsétek le!
Utasítás: Hídhoz felkészül! Fel! Mindenki álljon fel! A szertárból hozzátok ki a szereket!
Magyarázat: Felhívom a figyelmet arra, hogy a most következő gúlagyakorlatok végrehajtásánál fokozottan vigyázzatok egymásra, mindig legyen kettő ember, aki a társait segíti. Utasítás: Alakítsatok 5 fős csoportokat és vonuljatok a tornaszőnyegekhez! A feladat a következő: Egy erős tanuló feküdjön hanyatt a földre, lábait húzza föl, talpa érje a talajt! Karját emelje nyújtva, mellső középtartásba! Egy könnyű tanuló feküdjön a kezeibe úgy, hogy társa a lapockája fölött támassza, lábait helyezze az alsó ember térdére! Így feküdjön rajta!
Hibajavítás: Az alsó ember teljesen nyújtsa ki mindkét karját és karjai a talajra merőlegesen álljanak! A felső ember ne homorítson, tartsa magát egyenesen!
Utasítás: Egy-egy ember álljon két oldalra, nehogy leessenek! Tartsátok egy ideig! Jó lesz! Kinek van ötlete másfajta gúla építésére?
Tanuló: Tanár úr, építsünk „kutya gúlát”! Jó ötlet, csináljuk úgy, hogy négy erős ember legyen alul, kettő középen, a legkönnyebb pedig menjen felülre!
Utasítás: Jöjjön ide az a négy tanuló, térdeljen le szorosan egymás mellé! Ti ketten óvatosan másszatok a hátukra, most mehet fel a legkisebb! Ha biztosan álltok, egyszerre fölemelhetitek jobb kezeteket! Mindenki látta? Próbáljátok meg ti is!
Magyarázat: A következő gúlához székekre lesz szükség, kettő széket hozzatok!
Utasítás: Egy erős tanuló üljön le a székre, aki könnyebb, álljon föl a combjára, háttal neki! Az alsó tanuló fogja meg a csípőjét, nyújtott karral! A felső tanuló lassan egyenes testtel dőljön előre! Közben az alsó tanuló lassan helyezze a súlypontját a lábára! Ha felemelkedett a feneke a székről, te pedig húzd ki alóla! Tartsátok egy kicsit! Elég! Visszatolhatod a széket!
Hibajavítás: Fontos, hogy a felső tanuló teljesen egyenes testtel álljon, és nagyon lassan mozogjon!
Utasítás: Hozzátok ki a szertárból a görgőket!
Magyarázat: A görgőgyakorlatoknál különösen figyeljetek majd arra, hogy ne álljatok az éppen görgőző társatok mellé, mert ha elesik, a görgőlap megüthet titeket!
Bemutatás: Nézzétek, megmutatom, mit kell csinálni! Egyik lábamat ráhelyezem a görgőlap egyik felére, a másikat a túloldalára, és lassan ráhelyezem az egész testsúlyomat. Nézzétek, kicsit hajlított térddel próbálom megtalálni az egyensúlyt. Mikor ez sikerül, elengedem a bordásfalat és meg tudok állni egyedül. Próbáljátok meg ti is!
Hibajavítás: Figyeljetek arra, hogy a térdetek mindig picit be legyen hajlítva, sose nyújtsátok ki teljesen. A súlypontáthelyezést pedig nagyon lassan, hirtelen mozdulatok nélkül próbáljátok megcsinálni!
Utasítás: Elég lesz! Rátérünk a vonulások, komplamentek gyakorlására. Rakjátok el az eszközöket!
Magyarázat: Tudjátok, az artisták a cirkuszban komplamenttel köszönik meg a tapsot a közönségnek, ezt fogjuk most gyakorolni.
Utasítás: Álljunk körbe, mi leszünk a közönség! Te menj be a kör közepére, csinálj egy cigánykereket és utána lépj felénk és karjaid széttárásával komplamálj! Jó lesz! Mosolyogj! Most próbálják meg a többiek is! Nagyon jó!
|
3. Befejező rész:
|
Értékelés, összegzés: Nagyon ügyesen dolgoztatok a mai órán, külön örülök, hogy figyeltetek társaitokra, és jó ötleteket adtatok. Szeretnélek megdicsérni téged, hogy minden feladatot pontosan teljesítettél. A következő órán folytatjuk a gyakorlást. Osztály vigyázz! Egészségetekre! |
[1] Hajagos László 2008/2009-ben végzett a Pécsi Tudományegyetem TTK testnevelő tanár szakon, szakdolgozatából a leggyakorlatibb részként közöljük az óravázlatot.